Çift ve evlilik danışmanlığı nedir?

Çift terapisi olarak da bilinen evlilik danışmanlığı, evli veya evli olmayan çiftlerin çatışmalarını tanımalarına, çözmelerine ve ilişkilerini geliştirmelerine yardımcı olan bir terapi yöntemidir. Profesyonel bir terapist, sorun alanlarının tanınması, uygun çözüm yollarının belirlenmesi yoluyla çiftlerin ilişkilerini yeniden yapılandırmalarına yardımcı olur.
Genellikle seanslara her iki üye birlikte katılır, ancak bazı durumlarda çiftin sadece bir üyesiyle de çalışılabilir. Terapi genellikle kısa süreli olmakla birlikte çiftin ihtiyaçlarına ve isteklerine bağlı olarak daha uzun bir süre boyunca devam edebilir.

Çift terapisine neden ihtiyaç duyulur?

Çiftler birbirlerini daha iyi anlamak ve ilişkilerini güçlendirmek için evlilik terapisine başvurabilirler. Bazı çiftler ise evlenmeden önce “uyumluluk düzeyleri” hakkında bir fikir edinmek için terapi desteği alabilirler. Çiftler genellikle iletişim sorunları, çocuk yetiştirme konusundaki anlaşmazlıklar, geniş aileyle ilişki sorunları, cinsel sorunlar, yıkıcı öfke, şiddet, sadakatsizlik ve boşanma nedeniyle terapiye başvurabilirler. Evlilik danışmanlığı aynı zamanda aile içi istismara yol açan sorunların çözümünde de yardımcı olmaktadır.

Çift terapisi nasıl yürütülür?

Evlilik danışmanıyla yapılan bir terapi seansında, çift, nasıl daha açık bir şekilde iletişim kurabilecekleri, sorunları birlikte nasıl çözebilecekleri, bireysel farklılıklarını rasyonel ve üretken bir şekilde nasıl tartışabilecekleri gibi, ilişkilerini güçlendirecek beceriler üzerinde çalışırlar.