Ergen danışmanlığı nedir?

Ergen çocuğunuzun psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu kabul etmek kimi zaman zor olabilir. Ancak bireyin benliğini oluşturan tüm taşların yerinden oynadığı bu dönemde ergen, kendisi ve çevresiyle dengesizliğin hakim olduğu stabil olmayan bir ilişkiler ağı geliştirir, sabit ve büyük ölçüde değişmeyen, yaşam boyu sürecek benliğin inşaası bu dönemde gerçekleşir. Dolayısıyla ergenlik, ruhsal açıdan en kırılgan ve sorunlara en açık olduğumuz dönemdir.

Ebeveyn olarak tek başınıza çözemediğiniz, profesyonel danışmanlık ve müdahale gerektiren bazı problemler olabilir. Ergenler uyum ve davranış problemleri, ruh sağlığı sorunları, akademik güçlükler, sınav stresi, madde bağımlılığı problemleri, ilişki zorlukları ve travmatik deneyimler nedeniyle profesyonel danışmanlığa ihtiyaç duyabilir. Ergen söz konusu olduğunda en kısa sürede yardım almak önemlidir, ne kadar beklerseniz, gencin sorunları o kadar kötü hale gelebilir.

Ne zaman destek almalıyız?

Sorunlu ergen davranışlarını gelişimin getirdiği normal güçlüklerden ayırabilmek oldukça zordur. Çocuğunuza ilişkin genel bir değerlendirmeye aşağıdaki soruları yanıtlayarak başlayabilirsiniz.

– Çocuğum okulda nasıl, ergenlik öncesi döneme göre akademik başarısında dramatik bir düşüş var mı?
– Sosyal çevresi ne durumda, arkadaşları var mı ?
– Çocuğumun hayatıyla ilgili neler biliyorum?
– Aile ortamından doğal olarak bir miktar uzaklaşsa da hala bir aile üyesi olduğunu hissedebiliyor muyum?
– Aileyle birlikte vakit geçirmeye genel olarak karşı çıksa da özel durumlarda ikna edilebiliyor mu ve hep birlikte bir şeyler yapabiliyor muyuz?
– Çocuğuma karşı sürekli bir negatif duygu durum (öfke, kızgınlık) içerisinde miyim?
– Ebeveyn olarak çocuğumuzla ilişkilerimizin gittikçe zayıfladığını mı hissediyoruz?

Yukarıdaki sorulara verdiğiniz yanıtlar ve gözlemleriniz doğrultusunda çocuğunuzun hayatında önemli değişiklikler olduğunu ve endişelenmeye başladığınızı fark ettiyseniz bir profesyonelden destek alarak durumunu değerlendirebilir, kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

GENÇLİK DÖNEMİ MESLEK, KARİYER VE İLİŞKİ DANIŞMANLIĞI

Üniversite öğrencileri ve yirmili yaşlarını süren gençlere yönelik ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yapılan profesyonel bir yardım sürecidir. Aldığı eğitim ve kişisel eğilimleri, aile yapısı ve geleceğe yönelik hedefleri dikkate alınarak yürütülen terapi sürecinde, yaşamın en önemli kararlarının verildiği (meslek, kariyer, eş seçimi) 20-30 yaş arasını nasıl planlayacağına ilişkin çalışmalar yürütülür. Bu planlama sürecine etki edebilecek kişilik özellikleri, güçlü ve zayıf yönleri, ilişkide aradığı doyumun kaynağı, ebeveyn ilişkileri, sorumluluk alabilme, duygusal ve psikolojik ihtiyaçlarının ayırdına varabilme, özerklik düzeyi gibi faktörler detaylı olarak değerlendirilir. Gencin kendisine yönelik objektif bir bakış açısı kazanması, motivasyonu ve potansiyeli ölçüsünde yapabileceklerine ilişkin bir farkındalık elde etmesi sağlanır.